Справа № 644/7038/20

Провадження № 2-о/644/164/20

21.09.2020

РІШЕННЯ

іменем України

21 вересня 2020 року Орджонікідзевський районний суд міста Харкова в складі: головуючого судді Шевченка С.В., за участю секретаря Коломієць О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу 644/7038/20 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основ`янському районах у м. Харкові Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків),-

у с т а н о в и в :

ОСОБА_1 подала до суду заяву, в якій просила встановити факт смерті її матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на території, тимчасово непідконтрольній Україні у місті Ялта АР Крим.

В обґрунтування заявиОСОБА_1 посилалася на те, що отримати свідоцтво про смерть матері -ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на території, тимчасово непідконтрольній Україні у місті Ялта АР Крим, у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки смерть матері сталася на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті згідно законодавства України.

ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася. Через канцелярію суду подала заяву, в якій просила розгляд справи проводити у її відсутність. Підтримала свої вимоги та просила її заяву задовольнити.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, надав суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити у його відсутність.

З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Заявниця ОСОБА_1 є дочкою померлоїОСОБА_2 , що підтверджується відповідним свідоцтвом про народження, копія якого знаходиться в матеріалах справи.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , була громадянкою України, уродженкою м. Красноводськ, Ашхабадської області та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Місце реєстрації заявниці ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорта останньої.

На даний час м. Ялта є тимчасово окупованою та непідконтрольною українській владі територією.

Як вбачається із копії лікарського свідоцтва про смерть серії 35 № 051862 від 03.08.2020 року, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 через набряк головного мозку. Що підтверджується також копією свідоцтва про смертьОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запис акту смерті № 170209910001401185002, яке видано 01.08.2020 року у м. Ялта АР Крим.

Встановлення даного факту заявнику необхідно для отримання свідоцтва про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті, відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 317 ЦПК України,  суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Відповідно п.2 ч.1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано тимчасово окупованою сухопутну територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій; внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; надра під територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Зі змісту ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», вбачається, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Європейський суд з прав людини у справі «Кіпр проти Туреччини» зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади.

Частиною 4 статті 317 ЦПК України визначено, що рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Таким чином, судом встановлено, що  зареєструвати факт смерті ОСОБА_2 ,  ІНФОРМАЦІЯ_1 ,  яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на території, тимчасово непідконтрольній Україні у місті Ялта АР Крим, у Відділі державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основ`янському районах у м. Харкові Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків)ізаявник не в змозі, оскільки видане незаконним органом свідоцтво про смерть не є документом, на підставі якого можливо провести державну реєстрацію смерті особи, а отже не створює жодних юридичних наслідків на території України.

Встановлення факту смерті матері має для заявниці юридичне значення, оскільки необхідне для реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану України факту її смерті та видачі свідоцтва про смерть. На підставі наведеного, суд приймає в якості доказу надане заявницею лікарське свідоцтво про смерть серії 35 № 051862 від 03.08.2020  року та свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запис акту смерті №170209910001401185002, яке видано 01.08.2020 року у м. Ялта АР Кримта у сукупності з іншими наданими заявником письмовими доказами, вважає їх достатніми для встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.293, ст. ст. 315- 319, п. 8 ч. 1 ст. 430  ЦПК України,суд-                                                                                                   

у х в а л и в:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основ`янському районах у м. Харкові Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) – задовольнити.

Встановити юридичний факт, а саме те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України,уродженка м. Красноводськ, Ашхабадської області, померла  ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Ялта АР Крим.

Зобов`язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основ`янському районах у м. Харкові Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) провести реєстрацію факту смерті ОСОБА_1 .

Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду або через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення складено та підписано 21.09.2020 року.

Заявник : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; фактичне місце проживання : АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основ`янському районах у м. Харкові Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) (місце знаходження: вул. Плеханівська, б. 11, м. Харків, 61001

Суддя:                                                                         С.В. Шевченко